Opony zimowe nowe vs używane – podejście Polaków

Sezon na zmianę opon uważam niejako za otwarty, mimo iż pogoda póki co dopisuje i wcale nie przypomina nam o tej jakże ważnej konieczności, warto już teraz wybrać się do warsztatu wulkanizacji, by potem, gdy przyjdą pierwsze oznaki zimy, nie stać w kilometrowych kolejkach.

Ze sezonową zmianą opon wiąże się czasami konieczność ich wymiany na nowy komplet. Czy decydować się wtedy na opony całkiem nowe – opcja droższa, czy w dobrym stanie, lecz używane – opcja tańsza? Zobaczmy jak wygląda to w praktyce i jakie podejście do tematu mają sami Polacy…

Według analizy przeprowadzonej przez popularny serwis Allegro, w zeszłym roku 93% ankietowanych osób wymieniło opony na zimowe w okresie jesienno – zimowym, natomiast pozostałe 4% posiadało w tym czasie opony całoroczne.
Statystyki te są całkiem optymistyczne, gdyż w roku 2008 tylko 55% ankietowanych osób zdecydowało się na wymianę opon z letnich na zimowe w okresie zimowym. Jasno widać, że coraz bardziej zaczynamy jednak zwracać uwagę na bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę podczas kupna opon zimowych?

#1 Rozmiar opon.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą należy kierować się podczas zakupu opon zimowych to rozmiar, czyli zwrócenie uwagi na ich średnicę, szerokość oraz wysokość profilu.

#2 Indeks prędkości opony.

#3 Marka opony.

Wiem, że czasami płaci się tylko za popularność marki i nie ma z tym nic wspólnego sama jakość produktu, jednak jeżeli chodzi o opony, jak wynika to z przeprowadzonych testów (niezależnych instytucji) – marka może mieć znaczenie co do jakości opony oraz bezpieczeństwa, które ma zapewniać, szczególnie w ciężkich warunkach zimowych.

Kupno opon i to niezależnie czy są to nowe, czy używane – wiąże się z dużym kosztem dla przeciętnego Kowalskiego. Jednak pamiętajmy – dobre opony są zazwyczaj droższe, jednak decydują często o naszym życiu, więc nie warto w tej kwestii oszczędzać.

Tezę te potwierdzają różnorodne badania i przeprowadzone testy przez instytucje zupełnie niezależne, więc wystarczy sobie trochę poszperać w internecie i porównać zachowanie opon w różnych warunkach. Oczywiście nie należy też kierować się na ślepo faktem, że jak były drogie to na pewno są dobre i bezpieczne. Przed kupnem, sprawdź po prostu, w które opony warto zainwestować, a które lepiej sobie odpuścić.

Jak często należy zmieniać opony zimowe

No właśnie, tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, zależy to bowiem od wielu czynników. Przede wszystkim samej opony, tego jak szybko się ona zużywa, ile jeździmy, jak je przechowujemy, konserwujemy, itp.

Polacy jednak mają tendencję do maksymalnego zużycia opony, a co się z tym wiąże – ryzykowania bezpieczeństwa swojego i innych użytkowników jezdni.

W przeprowadzonej ankiecie przez serwis Allegro wynika, że:

 • tylko 30% przepytanych osób, jednego kompletu opon używa przez 3 sezony;
 • 62% kierowców jeździ na tych samych oponach od 4 do 6 sezonów;
 • aż 6% zmienia opony dopiero po 7 – 9 sezonach;
 • a 2 % ankietowanych na jednym komplecie opon przejeździ nawet więcej niż 10 sezonów!

Jakie najczęściej opony kupują Polacy, nowe czy używane?

Co może być dla Was dużym zaskoczeniem, Polacy najczęściej decydują się na zakup nowych opon, a nie używanych.

Według najświeższych danych na nowe opony decyduje się 90% ankietowanych. Można wnioskować po tym, że coraz więcej Polaków zwraca jednak uwagę na bezpieczeństwo.

Czym kierują się Polacy podczas kupowania opon zimowych?

I tutaj też Was zaskoczę – nie ceną, a parametrami, które odpowiadają za bezpieczeństwo.

Na co zwrócić uwagę podczas kupna używanych opon zimowych

Odbicie, ślad opony zimowej na śniegu
Dokładnie obejrzyj używaną oponę zimową, zanim zdecydujesz się na jej zakup. Dobra opona = Twoje i innych bezpieczeństwo!

Jeżeli z powodów finansowych nie możemy pozwolić sobie na zakup nowych opon zimowych, decydujemy się na te używane. Zanim jednak je kupisz, koniecznie zwróć uwagę na:

#1 Grubość bieżnika zimowej opony używanej

Według prawa powinien on być większy niż 1,6 mm. Zwróć jednak uwagę na to, że wartość ta, jeżeli chodzi o opony zimowe jest mimo wszystko niewystarczająca. Eksperci są tego zdania, że opona zimowa, której głębokość bieżnika wynosi mniej niż 4mm nadaje się do wymiany, ponieważ przestaje spełniać swoje funkcje.

#2 Ogólny stan techniczny opony

Używana opona zimowa powinna nie być uszkodzona, nie powinna posiadać żadnych wybrzuszeń, a bieżnik opony musi być regularny, bez żadnych oznak wytarć.

Czynniki, które są najważniejsze dla kierowców podczas wyborze opon zimowych

Badania przeprowadzone przez serwis Allegro wykazują, że kierowcy podczas wyboru opon zimowych najbardziej zwracają uwagę na takie czynniki jak:

 • cena opony;
 • przyczepność do drogi;
 • marka – producent opon
 • osiągnięty wynik w testach;
 • oddziaływanie opony na spalanie samochodu;
 • opinie uzyskane w warsztacie wulkanizacyjnym;
 • generowanie hałasu;
 • opinia znajomych o danej marce – modelu opony.

Termin ważności opon

Generalnie nie ma takiego wyznacznika jak termin ważności opony, chociaż na owalu opony podana jest jej data produkcji. Jednak przyjęło się, by nie jeździć na jednym komplecie więcej niż 5 – 6 sezonów i to w przypadku gdy opona ma dobry bieżnik, nie jest to samochód, który bardzo dużo jeździ, a sam sposób konserwacji i przechowywania opon jest odpowiedni.

Eksperci zwracają jeszcze uwagę na jedną ciekawostkę, otóż granica nowości opony nieużywanej wynosi trzy lata od daty jej produkcji, a opona, kóra przekroczyła wynik 5 lat od daty produkcji w gwałtownym tempie traci swoje właściwości.

Wniosek: Nie używaj opon, które mają więcej niż 5-6 lat!

Zdjęcia użyte w artykule pochodzą z serwisu fotolia.com

One Reply to “Opony zimowe nowe vs używane – podejście Polaków”

 1. Zdania są podzielone jak zawsze, jale ja kupuję nowe jak poprzednie się zużyją. Nie ma czegoś takiego dla mnie jak opony używane, chyba, że przeze mnie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.