Kolejne zmiany w przepisach drogowych – tym razem mniejsza dozwolona prędkość nocą!

Aktualnie w przepisach o ruchu drogowym dozwolona prędkość nocą (w godzinach 23:00 – 5:00 rano) w terenie zabudowanym wynosi 60 km/h, czyli o 10 km więcej, niż w ciągu dnia (w godzinach od 5:00 rano – 23:00). Jednak ostatnio coraz głośniej o tym, by dozwolona prędkość w terenie zabudowanym zarówno w dzień, jak i w nocy wynosiła 50 km/h.

Mniejsza dozwolona prędkość nocą – zmiany w przepisach drogowych

O wprowadzeniu w życie takiego przepisu walczą posłowie z Komisji Infrastruktury, podpierając się faktem, iż tylko Polska spośród wszystkich krajów UE stosuje takie przepisy (różnej dozwolonej prędkości, w zależności od pory dnia/nocy).

Dotychczas rozwiązanie te było akceptowane z tego względu, gdyż ruch na drogach w nocy jest znacznie mniejszy niż w ciągu dnia. Ponadto ilość pieszych również jest bardzo ograniczona.
Jednak głównym powodem zmniejszenia prędkości również nocą jest ograniczona widoczność kierowcy, szczególnie względem pieszych idących poboczem. Mimo iż osoby te powinny być zaopatrzone w odblaski – każdy kierowca wie, jak to naprawdę wygląda.

Posłowie Komisji Infrastruktury są zadania, że zmniejszenie prędkości podniesie poziom bezpieczeństwa na drodze nocą. Jak to wyjdzie w praktyce, gdy zmiany te wejdą już w życie? Cóż – kierowcom pewnie będzie ciężko się przyzwyczaić do ściągnięcia nogi z gazu, szczególnie na pozornie pustej drodze.

A Wy jakiego jesteście zdania? Jesteście za czy przeciw zrównaniu dozwolonej prędkości do 50 km/h również w porach nocnych? Wyraźcie swoją opinię w komentarzach 🙂

Zdjęcia użyte w artykule pochodzą z serwisu fotolia.com

One Reply to “Kolejne zmiany w przepisach drogowych – tym razem mniejsza dozwolona prędkość nocą!”

Możliwość komentowania jest wyłączona.