Jak przebiega kradzież samochodu?

Kradzieże samochodu to dalej bardzo częste zjawisko, jednak jak przekazuje policja, w roku 2014 odnotowano lekki spadek kradzieży samochodów w Polsce, w porównaniu do roku 2013. Wg statystyk w 2013 skradziono w Polsce ok. 15,5 tys. samochodów, natomiast już w roku 2014 liczba ta oscyluje w granicy ok. 14 tys.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak przebiega kradzież samochodu, a konkretniej – gdzie trafiają samochody po kradzieży, zachęcam do dalszej części artykułu…

Jakie samochody najczęściej są kradzione w Polsce?

Raczej w tym aspekcie dalej najbardziej „chodliwe” samochody to Volkswagen Passat i Golf, a także Audi A4 i A6.
Pozostałe, nieco mniej popularne samochody to: Audi A3, VW Touran, Ford Mondeo, Honda Civic oraz Toyota Corolla.

Mężczyzna włamujący się do samochodu
Kradzież samochodu to zazwyczaj przemyślany i zaplanowany proces. Profesjonaliści wiedzą jak nie dać się namierzyć i złapać…

Gdzie trafią skradzione auta?

O ile kradzież samochodu nie przeprowadzają amatorzy, to proces ten jest całkiem przemyślany i szczegółowo wcześniej zaplanowany.

Profesjonaliści na pewno nie pozwolą sobie przetrzymywać skradziony samochód w okolicach swojego miejsca zamieszkania, gdyż dzisiejsza technologia pozwala na zamontowanie w samochodzie profesjonalnych alarmów, które połączone są z system namierzania (nowsze modele samochodów, mają takie opcje już w standardzie wyposażenia).

Logo firmy zajmującej się importem oraz sprzedaż samochodów używanych - Mercedes Sprinter, VW
Sprzedaż używanych samochodów dostawczych i ciężarowych! Zobacz: www.weiser.xo.pl/nasze-samochody/3

Z tego właśnie powodu, osoby już wprawione i doświadczone w kradzieży samochodów, najczęściej wywożą i pozostawiają skradziony samochód na kilka dni najczęściej na wylocie z miasta, bądź jakimś parkingu, za którego niezauważeni mogą obserwować, czy ktoś np. policja nie namierzyła samochodu.
Profesjonaliści nazywają ten proces „wietrzeniem”. Oczywiście złodzieje są wyposażeni w wszelkiego rodzaju zagłuszarki GPS/GSM, by wykluczyć ryzyko wpadki.

Jeżeli po tych kilku dniach wokół samochodu nie kręcą się żadni podejrzani, samochód zostaje przewieziony do tzw. „dziupli”.
W dziupli samochód zostaje odpowiednio przygotowany do założonego przez złodziei celu, np. w przypadku jego sprzedaży – zmiana numerów seryjnych, lub rozbiórka samochodu na części w przypadku chęci sprzedaży poszczególnych elementów samochodu.

Dziupla to najczęściej miejsce, które zostaje odpowiednio dobrane i dostosowane tak, by nie zwracało na siebie uwagi, nie tylko osób postronnych, np. sąsiadów, ale głównie policji.
Z reguły są to garaże (w większych miastach) lub co ciekawe – warsztaty samochodowe, zajmujące się naprawą pojazdów!
Dziuplami są także różnego rodzaju stodoły, a nawet chlewy. Miejscówki te często nie są wyposażone w okna, by nikt nie mógł zaglądnąć co się w środku dzieje, a także często wyposażone w zagłuszarki (tak na wszelki wypadek).

Należy zaznaczyć, że wymienione powyżej dziuple, w których przetrzymuje i przygotowuje się skradzione samochody to te najpopularniejsze, jednak są przypadki, zupełnie kosmiczne, np. polana w lesie – jednym słowem – wyobraźnia złodziej nie zna granic.

Znasz jakąś „ciekawą” sytuację związaną z kradzieżą samochodów? Podziel się nią w komentarzu…

3 Replies to “Jak przebiega kradzież samochodu?”

  1. Zastanawia mnie tylko po co kraść mondeo? Nie lubię tych aut 😉 Swoją drogą jednak, ciekawe zestawienie, VW passatów jest jak grzybów po deszczu – kradzieże następują ze względu na jego popularność i chodliwość, czy dobre wyniki?

  2. Coraz mniej kradną , teraz to trzeb uważać jak się ma drogie autko > 100000 zl albo jakiś zabytek powyżej 20 lat 🙂

  3. Ciekawy artykuł na temat naszych realiów. Warto wiedzieć o sposobach złodziei na utrudnienie namierzenia samochodu, mogą okazać się bardzo przydatne dla potencjalnych ofiar.

Możliwość komentowania jest wyłączona.