Jak dbać o samochodową klimatyzację?

W dzisiejszych czasach coraz rzadziej możemy spotkać samochód, który nie jest w standardzie wyposażony w samochodową klimatyzację. Obecnie, gdy chcemy kupić samochód jest to jedna z najważniejszych i podstawowych rzeczy na którą zwracamy uwagę. Dla wielu kierowców jest zbawieniem podczas upalnych dni, jednak nie każdy Wie, że wymaga ona odpowiedniej eksploatacji, by nie tylko służyła nam przez wiele lat nie narażając na zbędne koszty, ale także by nie była powodem problemów zdrowotnych.

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Generalnie działanie klimatyzacji jest dosyć proste – ciepłe powietrze schładzane jest przez czynnik chłodniczy, który rotuje w układzie urządzenia. Co jakiś cykl następuje zamiana stanu skupienia w gazowy z ciepłego, co wiąże się z obniżeniem temperatury oraz powtórnym przeistoczeniu się gazu w ciecz.

Mało kto o tym wie, że klimatyzacja samochodowa oprócz głównej funkcji chłodzenia powietrza ma za zadanie także oczyścić powietrze z pyłków, co jest bardzo korzystne dla kierowcy i osób przebywających w samochodzie.

Jak dbać o klimatyzację samochodową – prawidłowa eksploatacja

Aby klimatyzacja w naszym samochodzie przez długi czas działała bez zarzutów należy ją poprawnie używać.

Po 1. Zanim włączysz klimatyzację w nagrzanym aucie – przewietrz samochód.

Latem, gdy wsiadasz do nagrzanego samochodu, zamiast od razu załączać klimę – w pierwszej kolejności przewietrz samochód, dzięki temu zapewnisz jej prawidłowe funkcjonowanie.

Po 2. Włączaj klimatyzację w zimie.

Klimatyzacja w samochodzie
Poprawna eksploatacja i systematyczna konserwacja to klucz do długiej żywotności Twojej klimatyzacji samochodowej, a także korzyść dla Twojego zdrowia!

Wiem, że brzmi to absurdalnie i mało kto praktykuje ten punkt, jednak włączenie chociaż raz w tygodniu klimatyzacji samochodowej w zimie uchroni nas przed dodatkowymi kosztami, które poniesiemy ze względu na uszkodzenie kompresora w wyniku zapieczenia.

Klimatyzacja oprócz funkcji chłodzenia i czyszczenia powietrza, osusza także powietrze wewnątrz auta. A jak każdy kierowca doskonale wie z praktycznego punktu widzenia – zimą wilgoć w samochodzie to standard. Włączając ją podczas zimy, zapobiegniesz bardzo uciążliwemu (również niebezpiecznemu) parowaniu szyb.

Jeżeli jednak dopiero teraz dowiedziałeś się o tym, aby włączać klimatyzację w samochodzie zimą i przez dłuższy czas była nieużywana – przed pierwszym włączeniem koniecznie ją oczyść i zdezynfekuj! Zalegająca wilgoć w samochodowej (i nie tylko!) klimatyzacji, bardzo często prowadzi do powstania grzybów, które mogą bardzo poważnym zagrożeniem zdrowia, dlatego nie lekceważmy tego!

Po 3. Parkuj w zacienionych miejscach

Jeżeli chcesz zaoszczędzić na paliwie przy chłodzeniu powietrza – w miarę możliwości parkuj w zacienionych miejscach, nawet jeżeli będzie się to wiązało przejściem paru metrów do miejsca docelowego – zyska Twój portfel i sylwetka 😉
Jeżeli jest to możliwe – w bezpiecznych miejscach – zostawiaj chociaż lekko uchylone okno.

Kiedy należy udać się do serwisu samochodowego?

Tak naprawdę to raz do roku (najlepiej przed sezonem ciepłym) udać się do serwisu samochodowego aby skontrolować stan naszej klimatyzacji, sprawdzić drożność kanału, który odprowadza z parownika skropliny, wyczyścić kanały odpowiedzialne za dystrybucję powietrza, wymienić filtr kabinowy, odgrzybić i zdezynfekować parownik, a także wyczyścić wloty powietrza na zewnątrz pojazdu.

Z kolei co dwa lata należy wyczyścić cały układ z wilgoci oraz uzupełnić czynnik chłodzący.

Co kilka lat warto wymienić filtr.

W szczególności obligatoryjnie musisz udać się do serwisu jak czujesz, że z środka wydobywa się nieprzyjemny zapach (lub jakikolwiek zapach) i zauważasz, że Twoja klimatyzacja nie jest już tak wydajana.

Zwróć też uwagę na to do jakiego serwisu samochodowego się udajesz. Wybierz ten najchętniej polecany i sprawdzany, najlepiej specjalizujący się w tej dziedzinie, ponieważ wielu mechaników nie ma wystarczającej wiedzy i praktyki.

Podsumowując…

Nie warto oszczędzać na dbaniu i prawidłowym eksploatowaniu klimatyzacji samochodowej. Te kilka powyższych porad w zupełności starczą, by przez wiele długich lat cieszyć się prawidłowo działającą klimatyzacją, która ma dobry wpływ na nasze zdrowie. Jeżeli zaniedbasz te kwestie narażasz się nie tylko na większe koszty – większe zużycie paliwa oraz naprawa klimatyzacji, ale także na wysokie ryzyko zagrożenia zdrowia związane chociażby z wdychaniem komórek pleśniowych czy grzybowych.

4 Replies to “Jak dbać o samochodową klimatyzację?”

  1. Bardzo pożyteczne wskazówki. Zwykle klimę się włącza od razu wsiadając do nagrzanego samochodu, więc teraz będe wiedzieć, dzięki 🙂

  2. Osobiście nie znam osoby, która mając klimatyzację wietrzyłaby najpierw auto. Odruch automatyczny to zamknąć drzwi i jak najszybciej włączyć klimatyzację. Jakby się paliło, niestety.

  3. Jadac w upalnie dni pojazdem ze zwyklym nawiewem, a nastepnie z niego wysiadajac, mamy przewaznie wrazenie, jakbysmy w ogole nie opuscili samochodu – zarowno wewnatrz, jak i na zewnatrz panuje podobna temperatura. Dlatego tez obecnie malo kto moze sobie wyobrazic jazde bez klimatyzacji. Wiesz jednak jak o nia dbac?

  4. Bardzo przydatny post! Do tej pory nie wiedziałam jak dbać o klimatyzację, teraz to się zmieniło. Pozdrawiam

Możliwość komentowania jest wyłączona.