Jak bezpiecznie jeździć samochodem w zimie?

Przede wszystkim – wolniej! Oblodzona droga jest bardzo niebezpieczna, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Mimo, iż na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że jezdnia jest czysta, nie zawsze tak jest. Dlatego szczególnie w okresie zimowym, ściągnij nogę z gazu i nie ryzykuj życia swojego oraz innych.

Jeżeli niestety zdarzy Ci się gorąca sytuacja na drodze – nie wpadaj w panikę, bo to najgorsze co możesz zrobić w danej chwili. Przedstawiamy Ci kilka najważniejszych zasad techniki jazdy samochodem zimą:

Rozwaga i opanowanie w trakcie jazdy samochodem – przede wszystkim!

Na śliskiej jezdni wszelkie podstawowe manewry, wydają się czasami sztuką ciężką do opanowania. W okresie tym, nawet jeżeli widzisz, że drogi są „czarne”, nie zawsze tak jest! I mimo, że togo czasami nie czujesz, to uświadom to sobie, że koła Twojego samochodu walczą o przyczepność.

Dlatego, w szczególności w okresie zimowym należy:

  • ruszać dodając mniej gazu oraz wrzucając wyższy bieg znacznie szybciej, niż normalnie;
  • hamować pulsacyjne i zacząć to robić dużo wcześniej, niż normalnie;
  • należy pamiętać o większych odstępach między samochodami. Jeżeli będziesz siedzieć komuś „na tzw. tyłku”, możesz być pewien, że nie wyhamujesz na czas, jeżeli nawierzchnia będzie śliska;
  • podczas skrętu nie wykonuj agresywnych, nagłych ruchów, bo wpadniesz w poślizg. Pamiętaj też, by przed skrętem wcześniej dużo zwolnić.

Mężczyzna odśnieżający samochód w zimie.Jeżeli posiadasz samochód wyposażony w układ stabilizacji toru jazdy i wpadniesz w poślizg – nie wykonuj dzikich ruchów, tylko kieruj tam, gdzie chcesz jechać.
Jeżeli jednak Twój samochód nie jest wyposażony w ESP, niestety musisz wykazać się nie tylko wyczuciem, ale przede wszystkim opanowaniem!

Najczęściej na śliskiej powierzchni w poślizg wpadamy podczas skrętu. Wtedy w poślizg najczęściej wpadają przednie koła. W związku z tym zmniejsz trochę nacisk na gaz i zmniejsz kąt skrętu kierownicy – powinieneś wtedy zyskać na przyczepności.

Komu w zimie chociaż raz nie udało się wjechać pod górkę? No chyba, każdy miał taki problem. Aby udało się wjechać pod górkę po śliskiej powierzchni, przede wszystkim nie gazuj na siłę, bo tylko pogorszysz sytuację. Spróbuj wycofać i ponownie spróbować wjechać, starając się nie wjeżdżać po tych samych śladach. Ponadto dodawaj mniej gazu! Dynamika w tym przypadku, niestety Ci nie pomoże, a dodatkowo możesz wpaść w poślizg.

Jeżeli w swoim samochodzie posiadasz takie udogodnienia jak system ABS, ASR, ESP to super! Jednak traktuj je jako ostateczność. Jeżeli, któryś z systemów będzie aktywny, zauważ, że przyczepność Twojego samochodu nie była dobra, więc jest to dla Ciebie ostrzeżenie, by spokojniej jechać!

Jeżeli posiadasz system ABS, a chcesz nagle ominąć przeszkodę na śliskiej nawierzchni – nie wpadaj w panikę. Naciśnij stanowczo na hamulec i go nie puszczaj, kieruj tam gdzie chcesz jechać, a system ABS Ci w tym pomoże!

W trasie w okresie zimowym opanuj swój dziki i dynamiczny sposób jazdy. Prowadź samochód płynnie, jedź wolniej i przede wszystkim używaj gazu, hamulca i kierownicy delikatniej niż normalnie. W razie nagłej nieprzewidywanej sytuacji na drodze, jeżeli masz system ABS zaleca się hamulec wcisnąć gwałtowanie, jak wspomnieliśmy o tym wyżej, jednak podczas normalnej jazdy, hamuj dużo wcześniej, delikatnie, pulsacyjne. Pamiętaj też, że w zimie dużo dłużej jest ciemno, więc zachowaj ostrożność tym bardziej! Przeczytaj nasz artykuł: Jak bezpiecznie jeździć nocą!

Jeżeli podczas jazdy tył Twojego samochodu wpada w poślizg – nie machaj kierownicą bez namysłu, ważne jest tutaj opanowanie i odpowiednio szybkie skontrowanie.

Jeżeli w okresie zimowym przebijesz oponę, dobrze jest zaopatrzyć się w zestaw naprawczy, dzięki temu bez brudzenia się naprawimy powstałą szkodę. Oczywiście sprawdza się to przy małych uszkodzeniach. Jeżeli jednak uszkodzenie jest na tyle duże, że wymaga wymiany opony, nie wymieniaj jej na letnią!

Przeczytaj też: Opony zimowe vs używane

W szczególności nigdy nie zakładaj opony letniej albo dojazdówki na oś napędową. Jeżeli będą cięższe lub typowe zimowe warunki, jazda nie tylko będzie utrudniona, ale także może być niebezpieczna! Jeżeli uszkodzisz opnę na osi napędowej, niestety musisz liczyć się z tym, że czeka Cię wymiana, nie jednej a dwóch opon i najlepiej po tej samej stronie samochodu, aby kierunek obrotu koła został zachowany.

Jakie jeszcze macie sprawdzone sposoby na bezpieczną jazdę samochodem w zimie? Zapraszam do wypowiedzenia się w komentarzach 🙂

One Reply to “Jak bezpiecznie jeździć samochodem w zimie?”

  1. Niestety prawko mam od niedawna i jeszcze nie miałem okazji prowadzić w zimowych warunkach. Podane rady są przydatne, jednak sama teoria chyba nie wystarczy. Czy może mi ktoś napisać, gdzie można ćwiczyć swoje umiejętności jazdy w trudnych warunkach? Czy w szkołach jazdy są takie kursy?

Możliwość komentowania jest wyłączona.